ramazan bayramı 2021 ne zaman

ramazan bayramı 2021 ne zaman

Akne, yetişkinleri olduğu kadar gençleri de etkileyen bir cilt bozukluğudur. zaman haber motorun yağ yakmasının sebebi aşağıdakilerden hangisidir veya gözenekler tıkandığında ortaya çıkar. Deride doğal olarak bulunan yağlar, foliküllerin içine akamaz ve tıkanamaz. Çok geçmeden bakteri büyümeye başlar.

ramazan bayramı 2021

Siyah nokta ve beyaz nokta olarak adlandırılan cilt lekeleri daha sonra görünmeye başlar. Sıkışan yağ ve bakteri cildin altında kaldığında, leke beyaz nokta olarak adlandırılır. Yağ ve bakteri kısmen maruz kaldığında siyah nokta oluşur. Ciltteki pigmentasyon nedeniyle lekenin rengi siyaha döner. Siyah noktaların, boşalması daha uzun sürmesi nedeniyle genellikle beyaz noktalara göre çok daha uzun süre dayanır.

Sivilce gelişiminde hormon, diyet, stres ve vitamin eksikliğinin rol oynayabileceği düşünülmektedir. Akne hem beyaz noktaları hem de siyah noktaları içerirken, şiddeti değişen çeşitli sivilce türleri vardır.

Akne Vulgaris, en yaygın akne şeklidir ve beyaz başlıklar ve siyah noktalardan kistlere kadar her şeyi içerir. Akne Vulgaris hafif veya orta ve şiddetli olabilir. Akne Vulgaris’in hafif ve orta dereceli formları, cilt yüzeyinin altında görülen iltihaplı yaygın sivilceleri ve ayrıca siyah noktaları içerir. ‘Başı’ olmayan küçük kırmızı yumrular da mevcut olabilir ve papüller olarak bilinir.

Akne Vulgaris en şiddetli haliyle nodül ve kist olarak bilinen lezyonları içerir. Bunlar normalde hafif veya orta dereceli akneden çok daha büyüktür ve daha ağrılı olabilir. Nodüller genellikle cildin altında küçük ve serttir ve kistlerde irin içermez. Acne Vulgaris doğru şekilde tedavi edilmezse yara izleri görünebilir.

Nazik bir temizleyici ve bir benzoil peroksit krem, hafif ila orta dereceli Acne Vulgaris formlarının tedavisinde etkili olabilir. Aşırı yıkamaktan kaçının; Yüzü sabah ve gece nazikçe temizlemek yeterli olmalıdır. Gün içinde yüzünüze dokunmamaya özen göstermek ve yağsız kozmetikler kullanmak da işe yarayabilir. Sivilceleri “patlatmaya” çalışırken çok dikkatli olunmalıdır çünkü bu, yara izine neden olabilir. Papüller (başsız küçük kırmızı yumrular) asla patlatılmamalı veya sıkılmamalıdır.

Akne Rosacea, Acne Vulgaris ile kolayca karıştırılabilir ve genellikle oldukça benzer görünür. Akne Rosacea’dan muzdarip çoğu insan 30 yaşın üzerindeki yetişkinlerdir. Kırmızı bir döküntü ve sivilceler, normalde yanaklarda, burunda, alında ve çenede görülen Akne Rosacea’nın varlığına işaret eder. Siyah noktalar normalde Akne Rosacea ile mevcut değildir. Bu tip akne oldukça ciddi olabilir çünkü tedavi edilmediğinde aslında aşırı dokunun büyümeye başlamasına neden olabilir.

Üç tür aşırı şiddetli sivilce vardır; bunların hepsi deforme edici olabilir. Akne Conglobata genellikle kadınlar yerine erkeklerde görülür. Genellikle yüz yerine gövde ve uzuvlarda bulunur. Bireyler normalde bu sivilce biçimini 18 ile 30 yaşları arasında bir noktada geliştirirler. Birkaç yıl aktif kalabilir ve tedavisi son derece zor olabilir. Dermatologlar normalde Accutane’i tedavi olarak kullanırlar.

Genç erkekler bazen Akne Fulminans olarak bilinen deneyimler yaşarlar. Tipik sivilceye, Acne Fulminans’ın başlamasıyla birlikte ateş ve ağrıyan eklemler eşlik edebilir. Accutane gibi oral steroidler bu akne biçimini tedavi etmek için kullanılabilir.

20 ila 40 yaş arasındaki kadınlar, Pyoderma Faciale olarak bilinen şeyi deneyimleyebilir. Bu tip sivilce genellikle yüzle sınırlıdır. Diğer sivilce türlerinin aksine bu biçim yıllarca sürmez; bunun yerine varlığı normalde bir yıl veya daha azıyla sınırlıdır. Ancak; çirkinleştirmenin yanı sıra çok acı verici ol.

 

Bir cevap yazın